"Öğretmenler her fırsattan yararlanarak halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutan bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır."
Mustafa Kemal ATATÜRK

Özlem Anaokulu

Gösterim: 2414

 

Anaokulumuzda çocukların merak ve ilgilerini uyandırmak amacıyla uygun öğrenme ortamları yaratıyor, özgün eğitim-öğretim programları oluşturuyoruz. Okul olgunluğu kavramından hareketle öğrenmede duygusal, sosyal, fiziksel ve bilişsel becerileri göz önünde bulunduruyoruz.

Öğrencilere bilgi aktarımını, önceden değil, hazır oldukları dönemde yaşlarına uygun öğretim metodlarıyla gerçekleştiriyoruz. Çocuğun ilk ve en önemli eğitim ortamı evidir. İlk eğiticileri ise anne ve babasıdır. Bu anlayıştan hareketle veli iletişimine programımızda özel bir yer ve önem veriyoruz. Hızla değişen dünyaya uyum sağlamaya çalışırken değerlerimizi ve geleneklerimizi unutmamak amacıyla programımızda, kültürel değerlerimize geniş yer veriyoruz.

Özlem Anaokulu olarak öğrencilerimizin kendine güvenen bireyler olarak yetişmelerini desteklerken, toplumun bir parçası olduklarını daima hatırlamaları, sosyal hak ve kurallara saygılı olmaları konusunda çalışmalar yapıyoruz. Sosyal sorumluluk projeleri ile sorumluluklarını yerine getiren, doğaya, insanlığa ve ülkesine faydalı olmaya çalışan, saygılı, mutlu, çalışkan çocuklar yetiştiriyoruz.

 

 

 

ÖZLEM ANAOKULU GÜNLÜK ÇALIŞMA PROGRAMI

 

 SAATLER  PROGRAM
 08.20 – 08.30  Sabah Sporu (Ritmik Danslar)
 08.30 – 10.00  2 Ders
 10.00 – 10.20  Geç Kahvaltı
 10.20 – 12.40  3 Ders
 12.40 – 13.40  Öğle Yemeği ve Molası
 13.40 – 15.10  2 Ders
 15.10 – 15.30  Meyve Saati
 15.30 – 17.00  2 Ders
 17.00  Okul Çıkışı

 

 

 

ÖZLEM ANAOKULU HAFTALIK DERS PROGRAMI

DERS ADI

36 – 48 AY

SAAT

48 – 60 AY

SAAT

60 – 72 AY

SAAT

Güne Güzel Başlama

+

5

+

5

-

 

Serbest Zaman Etkinliği

+

3

+

3

+

3

İlgi Köşelerinde Oyun

+

2

+

1

+

1

Bahçe Etkinliği

+

3

+

3

+

1

Sinema Etkinliği

+

1

+

1

+

1

Jimnastik Etkinliği

+

3

+

1

+

1

Tenis Etkinliği

-

 

+

1

+

1

Teknoloji ve Tasarım

+

1

+

1

+

1

Tiyatro Etkinliği

-

 

+

1

+

1

Ekoloji Etkinliği

+

1

+

1

+

1

Rehberlik

+

1

+

1

+

1

Müzik Eğitimi

+

2

+

2

+

1

Görsel Sanatlar Eğitimi

+

1

+

2

+

2

İngilizce

+

3

+

6

+

6

Türkçe Etkinliği

+

4

+

4

+

2

Fen Etkinliği

+

1

+

1

+

1

Sayma Zamanı Etkinliği

+

1

+

1

+

1

Aile Katılımı Etkinliği

+

1

+

1

+

1

Eğitici Oyunlar

+

3

+

2

+

2

Kitabımı Tanıtıyorum Etkinliği

+

1

+

1

+

1

Uyku Saati

+

5

-

 

-

 

Sanat Etkinliği

+

2

+

3

+

1

Laboratuvar Etkinliği

-

 

-

 

+

1

Almanca

-

 

-

 

+

2

Geleneksel Halk Dansları Etkinliği

-

 

+

1

+

1

Göster Anlat Etkinliği

+

1

+

1

+

1

Okuma-Yazma Eğitimi

-

 

+

1

-

 

İlkokula Hazırlık Çalışmaları

-

 

-

 

+

10

TOP. HAF. DERS SAATİ

 

45

 

45

 

45

 

Ders Var (+) , Ders Yok (-)

 

DERSLERİMİZ 

 

Güne Güzel Başlama : Bu ders çocukların okula gelmesiyle başlamaktadır. Çocuklar ile sohbet edilip gün içinde etkinlikler hakkında bilgilendirme yapılmaktadır.

Serbest Zaman Etkinliği : Çocukların birlikte zaman geçirmesi, arkadaşlık kurmaları ve paylaşım yapmaları amaçlamaktadır. Bu süreçte uzman okul öncesi eğitmenlerimiz gözlemler yaparak günlük raporlar oluşturmaktadır.

İlgi Köşelerinde Oyun : Müzik merkezi , kitap merkezi, fen merkezi, sanat merkezi gibi bölümlerin yer aldığı; çocukların isteklerine göre tercih edip vakit geçirdiği modern ve geleneksel oyunların öğretildiği, sınıf içi ve sınıf dışı etkinlik saatimizdir.

Bahçe Etkinliği: Çocukların açık alanda özgürce vakit geçirdiği, parktaki salıncak, kaydırak, tahteravalli, denge tahtası, kum havuzu, tırmanma duvarı ve peyzaj alanlarında istediği gibi oynadığı saatimizdir.

Sinema Etkinliği : Öğrencilerimizin yaş düzeylerine uygun derslerinde edindikleri kazanımlara göre seçilmiş animasyonların izlendiği saattir.

Jimnastik Etkinliği : Çocukların motor gelişim süreçlerinin desteklendiği, müzik eşliğinde tek ayak üstünde durma, tek – çift ayak olduğu yerde zıplama, zıplayarak ilerleme, sözel yönergelere uygun koşma, engel atlama, yuvarlanma ve çeşitli koreografik çalışmalar yaptırılır. Jimnastik çalışmalarının sonucunda vücut sağlığının olumlu gelişmesi, kemik yoğunluğunun artırılması, vücudun hareket kabiliyetini anlama ve değerlendirme, entelektüel gelişime katkı sağlama hedeflenmektedir.

Tenis Etkinliği: Spor ekipmanlarını, kort tanımını, tenise ait temel oyun becerilerini, kurallarını sporun heyecanını yaşayarak öğrenirler. Bu süreçte beden dengesi geliştirme; el, kol ve göz koordinasyonu geliştirme, dikkat ve odaklanma becerisi geliştirme, bireysel oyun ve grup oyunlarıyla çocuklara farklı sosyal deneyimler yaşatılması amaçlanmaktadır.

Teknoloji ve Tasarım : Bilgisayarsız kodlama etkinlikleri, bilgisayara ait parçaların tanıtımı ve teknolojinin doğru kullanımı hakkında çalışmalar yapılmaktadır. Çocuklarımızı problem çözme süreci ile bu dönemde tanıştırıp teknolojik gelişim sürecine uyum sağlamalarını amaçlıyoruz. Teknolojinin doğru zamanda, doğru yerde, doğru amaçla kullanıldığında hayatımıza kolaylık sağladığını fark etmelerini öğretiyoruz.

Tiyatro Etkinliği : Tiyatro eğitmeni tarafından çocuklarda öz güveni artıracak, kendilerini daha düzgün ve etkili ifade edebilmelerini sağlayacak çalışmalar gerçekleştirilir. Derslerimiz her öğrencinin katıldığı ısınma ve rahatlama, rol oynama ve doğaçlama, pandomim, değerlendirme – tartışma şeklinde gerçekleşmektedir.

Ekoloji Etkinliği : Botanik, zooloji, mikrobiyoloji alanlarında farkındalık yaratmak için saha çalışmaları yapılmaktadır. Bu süreçte bahçe bitkileri yetiştiriciliği, çeşitli tarım uygulamaları, hayvanların yaşam alanlarında gözlemlenmesi sağlanarak doğa gezileri düzenlenmektedir.

Rehberlik :PDR servisimiz tarafından yapılan çalışmaların birinci adımında öğrenciyi tanımak güçlü ve geliştirilmesi gereken alalarını keşfetmek , çocuĞu doğru yönlendirmek amacı ile öğrenciyi tanıma formları düzenlenir .İkinci adımımız oryantasyon çalısmalarıdır , öğrencilerin okula uyum sürecini sağlıklı ve verimli bir biçimde gerçekleştiren programda,her öğrencimiz özel olarak takip edilmektedir.Veliler ile yapılan bireysel görüşmeler ile veliler de yönlendirilmektedir.Sınıf içi çalısmalarda sosyal beceriler eğitimi verilmektedir.

Müzik Eğitimi : Orff yaklaşımı ile müzik aletlerini kullanarak ders işlenmektedir. Farklı müzik aletleri ile ses farkındalığı ve renklerle nota öğretimi yapılmaktadır. Zil, marakas, tef, bango, çelik üçgen, ritim çubukları, org ve piyano gibi enstrüman eğitimleri verilmektedir.

Görsel Sanatlar Eğitimi : Çevreden bir müdahale olmaksızın yaratma özgürlüğü içinde çocukların doğasında kendilerini ifade etmelerine fırsat verilecek şekilde çalışılır. Çocukların tüm gelişimlerini aynı anda destekleyen bu eğitimi; hem duygusal rahatlığı hem de fiziksel düşüncelerin aktarımını sağlayacak şekilde biçimlendiriyoruz. Yaptığımız çalışmalar içerisinde ayın ressamı, geometrik kompozisyon, mozaik çalışması, el baskısı,  ebru çalışması, kil çalışması, portre çalışması, çizgi çalışması, kontrast natürmort çalışması, sulu boya, keçeli kalem ve pastel tekniği çalışmaları grup olarak yapılarak paylaşma, yardımlaşma iş birliği içinde çalışma becerisi kazanıyor çocuklarımız.

İngilizce : Oxford University Press yayını olan Play Time Starter , Mouse And Me 1-2 serisini kullanıyoruz. Eğitmenlerimiz ders içerisinde tamamen İngilizce konuşarak çocuklarda dil farkındalığı yaratmaktadır. Bu yaş grubunda renkler, sayılar, şekiller, aile bireyleri, hayvanlar vb. konulara değinilip; kısa filmler ve kelime telaffuzu işitsel ve görsel olarak desteklenir.İngilizce eğitimi okulumuzda 1. Yabancı dil olarak verilmektedir.Mezun ettiğimiz anaokulu öğrencileri istediklerini anlatıp söylenenleri anlayacak yeterlilikte günlük hayata adapte olabilmektedir.

Türkçe Etkinliği : Her gün bulunan bu etkinlik saatinde kitap okuma, hikaye oluşturma, tekerleme söyleme etkinliklerinden biri yapılır. Dil gelişimleri için sık sık sözcük oyunu oynatılır. Şarkılar, bilmeceler ile ilgileri toplanır.

Fen Etkinliği : Duyu organlarını daha etkili kullanmaları için dokun – hisset, kokular, sesler, tatlar ile etkinlikler yapıyoruz.  Gelişim döneminlerine uygun olarak sınıf içi deneyler ile gelişim süreçleri desteklenmektedir.

Sayma Zamanı Etkinliği: Çocuklar evden belirlenen adette getirdikleri meyveleri Türkçe ve İngilizce sayarlar, toplama ve çıkartma işlemi yaparlar. Belirli örüntüler oluştururlar.

Aile Katılımı Etkinliği : Her  hafta bir çocuğun annesi ya da babası sınıfımıza gelerek meslek tanıtımı yapar, oyun oynar ve çocuklara kitap okur.

Eğitici Oyunlar : Çocukların dilsel ve bilişsel yönlerini desteklemeye yönelik, kas becerilerinin gelişmesine katkı sağlayacak oyunlar öğretilir.

Kitabımı Tanıtıyorum Etkinliği : Her hafta bir çocuk evinden kitap getirip sınıf arkadaşlarına kitabının resimlerini göstererek anlatır.

Uyku Saati : Çocukların dinlenmeleri için enerjilerini toplamaları için ayrılan 1 saatlik süredir. Uyku adasında masal okuma ile uyumaktadırlar. Uyumayan çocuklar ise sınıfta istedikleri ilgi köşelerinde zaman geçirmektedirler.

Sanat Etkinliği : Makas kullanma, yırtma, yapıştırma, boyama, kalem kullanma, bir ürün ortaya çıkarma gibi etkinliklerin yapıldığı; ince motor becerilerini destekleme ve yaratıcılıklarının ortaya çıkarıldığı etkinlik saatidir.

Laboratuvar Etkinliği : Okul öncesi standartlarına göre düzenlenmiş laboratuvarımızda günlük hayatla ilişkilendirebilecekleri problemleri deney ortamında tasarlıyoruz. Yaş grubuna göre sabun yapımı, mayalanma reaksiyonları, basit kimyasal tepkimeler; asit bazlardan tuz eldesi, yoğunluk farkı,elektriklenme, çimlenme yaptığımız deneylerden bazılarıdır.  Okul öncesi fen programımızda; bilimdeki birleştirici kavramlar ve süreçler, yaşam bilimi, yeryüzü ve uzay bilimi, bilim tarihi ve doğası, araştırarak bilim, fiziksel bilim, bilim ve teknoloji yer almaktadır.

Almanca : Okulumuzda Almanca eğitimi ikinci yabancı dil eğitimi olarak verilmektedir.  Çocuklarımıza öncelikli olarak alman kültürünü tanıtıp bu kültüre karşı farkındalık yaratmak hedeflenmektedir.  Anaokulumuzdan mezun olan çocuklarımız ilkokul için gerekli dil becerisini edinmiş olurlar.

Geleneksel Halk Dansları Etkinliği : Her dönem için belirlenen bir ülkeye ait yöresel dans figürleri çocuklara öğretilir.

Göster Anlat Etkinliği :Her hafta sırayla seçilen bir çocuk derse evden ilgilerini çekebilecek nitelikte herhangi bir nesne getirir. Getirilen nesne ayrıntılarıyla görevli öğrenci tarafından sınıf arkadaşlarına anlatılır. Bu görevi alan çocuk hem bir nesneyi farklı açılardan incelemiş olur, hem de arkadaşlarının karsısında kendini ifade edip öz güven kazandıracak bir faaliyette bulunur

Okuma-Yazma Eğitimi : Okuma yazma hazırlık çalışmaları,görsel algı çalışmaları ,el göz koordinasyonu,şekil zemin ayrımı,dikkat ve hafıza çalışmaları,temel kavram çalışmaları,kalem tutma ve el becerileri çalışmaları gibi etkinliklerle öğrencilerin hazırbulunuşluk düzeyi artırılır.

İlkokula Hazırlık Çalışmaları : 1. Sınıf öğretmeni rehberliğinde ilkokula başlayacak olan öğrencilerimizde sosyal, duygusal, bilişsel yönden hazırlıklarını desteklemek adına ve hazır bulunmuşluklarını sağlamak amacıyla ikinci dönemde haftada 10 saat olarak gerçekleştirilen derslerdir. Bu derslerde harflerin tanınması, doğru yazımı ve okunması öğretilir.

Yabancı Dil : İngilizce - Almanca

Öğrencilerimiz yabancı dil ile anaokulunda tanışır. Konuşma ve günlük hayatta başlayan İngilizce ve Almanca dil eğitimleri, şarkılar ve drama etkinlikleriyle; yabancı dil kullanma becerileri günden güne artar.

Görsel Sanatlar

İlkokul ve ortaokulda yapılan görsel sanatlar dersinin amacı, güzel sanatların yaşamdaki yerini ve önemini yaşatarak kavratmak, onların düşünmelerini, soru sormalarını sağlayarak, doğa ve insan değerlerinin farkında olabilen çalışmalarla sanatsal yaratma olgusunu gerçekleştirmektir.

Müzik Dersi

Öğrencilerimiz müzik öğretmeni eşliğinde yaratıcılıklarını ortaya koyarlar. ORFF tekniği ile uygulanan müzik dersleri ve etkinlikler öğrencilerin gelişimlerini olumlu yönde etkiler.

Robotik Kodlama

Kısacası bir robotun yapacağı işlerin bilgisayar ortamında kodlanmasına "Robotik Kodlama" denir. Neredeyse tüm mühendislik alanlarını ve problem çözme süreçlerini kapsayan bu uygulama ile öğrenciler bilimi ve teknolojiyi severek keşfeder.

Çocuk Yogası

Ders içerisinde oyun ve hikâyelerin yer alması çocuklarımızın kendine olan güveninin artmasını, olumlu düşünmeyi ve duyguların daha kolay ifade edilebilmesini sağlar.

Jimnastik

Jimnastik derslerinde denge, koordinasyon ve jimnastik temel hareketleri gibi çalışmalar yapılır ve spordan önce vücut esnetme ve ısınma egzersizlerinin önemi üzerinde durulur.